MoßiLcet.oRg HosGeLdiniz

Tıklayınız.

Keyifli SOHBETİN Doğru Adresi


smiley Sohbet'e Başla!

Dini Sohbet Odaları

14 Mart 2021, Pazar Kategori: Genel Sohbet Siteleri 858 0

Dini Sohbet Odaları

Dini Chat Siteleri,İslami Sohbet,Dini Sohbet Siteleri,Dini Chat Odaları,Dini Sohbet Odaları,Mobilcet.org İslami Chat sitesi Türk insanının sohbet ve arkadaşlık ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veren seviyeli sohbet chat sitesi olarak dünya genelinde yaşayan ve sohbet sitelerini kullanan beyleri bayanları odalarımız içerisinde toplayarak sitemizin sunduğu bedava hizmetlerimizden yararlanmalarını sağlamaktayız.

Güvenilir arkadaşlı sitelerimiz her ne kadar sadece İslami konuların konuşulmadığı yer olmuş olsa,da seviyeli sohbet hizmetlerimizde ziyaretçilerimiz istedikleri konu üzerinden bilgiler paylaşarak boş zamanlarını güzel şekilde geçirmekteler,dünya genelinden her yaştan beylerin bayanların bulunduğu sitemizin bugünkü konusu Din üzerinedir ve kalan zamanımızda sıkça karşılaştığımız insanlar arasındaki zenginlik ve fakirlik  Dini konudan bahsederek bilgi sahibi olalım.

Zenginlik Ve Fakirlik

Allahü teâlâ, Verdiğim nimetleri, kullanmalarını severim ve Çalışana veririm buyuruyor. Çalışıp kazanmak ibadettir. Zenginlik günah değildir. Allahü teâlâ şükreden zenginleri sever. Zengin olduğu için, kendini beğenmek, kendini başkalarından üstün görmek haramdır.
Zenginlik bir nimettir

Dünya ve ahiret mal ile kazanılır. Bunun için mal kıymetlidir. Süfyan-ı Sevri hazretleri, malın insanın silahı olduğunu söyleyerek, insanın, canını, malını, sağlığını, dinini, şerefini mal ile koruyacağını bildirmiştir. Sabreden fakir gibi şükreden zengin de kıymetlidir. Dinimiz mala hayr, hayırlı şey adını vermiştir.

Allahü teâlâ bir kuluna mal ve ilim verir. Bu kul da haramlardan kaçınır, akrabasını sevindirir, malından, hakkı olanları bilip verir ise, Cennetin yüksek derecesine kavuşur
Dinimizde mal kıymetlidir,Mal, Allahü teâlânın verdiği bir nimettir. Ahireti kazanmak, mal ile olur. Dünya ve ahiret, mal ile intizam bulur, rahat olur. Hac, cihad sevabı mal ile kazanılır. Bedenin sıhhat, kuvvet bulması, mal ile olur. Başkasına muhtaç olmaktan insanı koruyan maldır.

Sadaka vermek, akrabayı görüp gözetmek, fakirlerin imdadına yetişmek mal ile olur. Mescitler, okullar, hastaneler, yollar, çeşmeler, köprüler yaparak, asker yetiştirerek insanlara hizmet de mal ile olur.
Zenginlik kötü değildir. Çünkü Hazret-i İbrahim, Hazret-i Süleyman, Cennetle müjdelenen Abdurrahman bin Avf hazretleri ve evliyanın büyüklerinden Ubeydullah-i Ahrar hazretleri, çok zengin idi. Genel olarak zenginler malı sevdiği için mecaz olarak zenginler kötülenmiştir. Mesela, Ümmetimin en kötüleri zenginlerdir demek,

Ümmetimin en kötüleri taparcasına parayı sevenlerdir) demektir. Bizzat mal ve zenginlik kötülenmemiştir. Peygamber efendimiz, Zenginlerin çoğu Cehenneme gider buyurdu. Bu söz, zenginliğin ve malın aleyhine değildir. Malının zekâtını vermeyen, hayır hasenat yapmayan, malını zararlı işlerde kullanan, israf eden kimseler için söylenmiştir. Müslüman kadınlar övülmüş, günahkâr kadınlar çok olduğu için de, (Cehennemin çoğu zengin ve kadınlardır buyurulmuştur.

Bu söz, zengine ve kadına hakaret değil, onları ikaz için söylenmiştir. Yine, (İnsanların çoğu kâfirdir) buyurulmuştur. Burada insan kötülenmiyor, kâfirlik kötüleniyor. Mal, kötüleri azdırırsa da, iyiler için çok kıymetlidir. Hazret-i İbrahim (Ya Rabbi, beni ve çocuklarımı puta tapmaktan koru) diye dua etmiştir. Puttan maksat para sevgisidir. Para aşkı, puta tapmak gibidir.

Dinimiz, sabreden fakirleri ve şükreden zenginleri övmüştür. Bazı âlimler, (Fukarai sabirin, ağniyayı şakirinden = Sabreden fakir, şükreden zenginden daha üstündür) demişlerdir. Kimileri de, zenginliğe şükür, fakirliğe sabretmekten daha kolaydır, şükreden fakir daha üstündür demişlerdir. Fakirin parası da yoktur, aç yatar uyur. Ama zengin nereye, nasıl harcayacağım diye para kendisini rahatsız eder. Allahü teâlânın istediği yerlere harcayamazsa malı kendisini tehlikeye sokar
İslamiyet’in başlangıcında fakirlik övülürken, ahir zamanda ise, zenginlik övülmüştür. İnsan, dünyasını da, ahiretini de para ile koruyabilir. Bir de zenginlik ve fakirlik kişilere göre değişir. Kimi için fakirlik iyidir, kimisi için zenginlik. Çünkü fakirlik de zenginlik de insanın sapıtmasına sebep olabilir. Hayırlısı ne ise onun için dua etmelidir.

Dini Sohbet Odaları

Dini Sohbet Odaları

Siteye Giriş İçin Tıkla

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir