MoßiLcet.oRg HosGeLdiniz

Tıklayınız.

Keyifli SOHBETİN Doğru Adresi


smiley Sohbet'e Başla!

İslami Sohbet Siteleri

10 Mart 2021, Çarşamba Kategori: Genel 760 0

İslami Sohbet Siteleri

İslami Sohbet Odaları,Dini Sohbet Odaları,Dini Chat,İslami Chat,İslami Sohbet Siteleri,Mobilcet.org Muslumanlar Sohbet siteleri dünya genelindeki Türk vatandaşlarının buluşmak noktası ,dünya genelindeki sohbet chat kullanıcılarını sitemizde buluşturarak tanışmalarına arkadaş olmalarına aracılık etmekteyiz,bizler insanların sadece bir birlerini tanımlarını sağlarız ve tanışmalarından sonraki devam edecek ilişkileri hangi boyutta ilerler onu biz bilemez ve karar veremeyiz.

Sitemiz seviyeli sohbetlerin zorunlu olduğu eğlence arkadaşlık sitesidir ve site içerisinde çeşitli faaliyetler bulunmaktadır radyo dinleme olanakları oyun yarışma odalarında eğlence olanakları bulunan sitemizin hizmetleri bunlardan ibarettir ve insanlar hangi konu üzerinden konuşmak isterse konuşa bilirler ve konumuz İslam olmasından dolayı Dinimizde insanın üstünlüğü nedir bu konudan devam edelim.

İnsanın Üstünlüğü

Allahü teâlânın yarattığı her şeyde muhakkak bir güzellik, bir sanat, bir uygunluk vardır. Bundan daha güzeli düşünülemez
Biz insanı ahsen-i takvim üzere, yani en güzel surette, yani boylu boslu, sureti güzel, organların yeri, sayısı, en iyi, kullanmaya müsait tarzda, kâinatın bütün özelliklerini içine alacak şekilde yarattık.

Birkaç örnek verelim: Boynuz geyik için lüzumlu ve güzelken, merkep için güzel ve lüzumlu değildir. İnsan için de boynuzlu olmak uygun olmaz. Filin hortumu, onun için lüzumludur, eli gibidir; ama insanın veya başka bir hayvanın buna ihtiyacı yoktur, hatta lüzumsuz olur.

Kanguru yavrularını kesesine koyup orada emzirir. Kesenin atta, koyunda veya başka hayvanda olmaması, bu hayvanların değerini düşürmez. Aslan parçalayıcıdır. Koyunda, ceylanda bu özelliğin olmaması onların değerini düşürmez. Şeytan bir anda, dünyanın bir ucundan ötekine gidebilir. Cinler çeşitli şekil alabilir. Bunlar insanla mukayese edilemez. İnsanlar, cinlerden de üstündür.

Balık denizin altında yüzdüğü halde, bir koç yüzemez. Koç için yüzememek bir noksanlık sayılmaz. Çünkü koçun denizin altında işi yoktur. Kartal göklere yükselip uçabilir. Bir ayı, bir tilki uçamaz. Kırkayak isimli hayvanın ayakları çok olduğu halde, yılan ayaksızdır. Arı bal yapar, yılan zehir saçar. Her hayvanın kendine has özellikleri vardır. O özellikler kendisine uygundur. Lüzumsuz değildir. Aynı özelliklerin başka hayvanlarda da olması lüzumsuz olabilir.

Devenin cüssesi insandan büyük, maymunun hafızası insandan daha kuvvetli, köpeğin koku alması, şahinin görmesi, yarasanın hissetmesi insandan daha hassas ve keskin olsa da, hiçbiri insan seviyesine yükselemez. Hayvan hayvandır, insan insandır.

Hayvanlarda zekâ ve içgüdü varsa da, akıl yoktur. Hayvanlarda ve insanlarda, canlılık veren hayvani ruh vardır. İstekli hareketleri yaptıran bu ruhtur. İnsanlarda ayrıca, hayvanlarda olmayan bir ruh daha vardır ki, ruh denince bu ruh anlaşılır. Aklı kullanmak, düşünmek ve gülmek gibi şeyleri yapan, insanı üstün kılan, bu ruhtur. Bu bakımdan, ne kadar üstün özelliği olsa da, hiçbir hayvan yine insandan üstün olamaz. İnsanla hayvanlar arasındaki en büyük fark, insanın aklı ve ruhudur. İnsanlık şerefi hep bunlardan gelmektedir. Hayvanlar insanlar gibi konuşsa bile, akıl ve ruh olmadığı için, insanlardan üstün olamaz. Allahü teâlâ insanı, diğer mahlûklarından daha üstün yaratmıştır.

İslami Sohbet Siteleri

İslami Sohbet Siteleri

Siteye Giriş İçin Tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir